فواید عقیقه کردن برای نوزاد

همه ما می‌دانیم عقیقه کردن مستحبی است که به انجام آن سفارش فراوان شده است. به نظر شما فلسفه این همه سفارش برای عقیقه چیست؟ چه خیر و برکتی در پخت عقیقه نهفته است که تا به این حد به آن توصیه شده است؟ در ادامه مهمترین فواید عقیقه کردن برای نوزاد را برمی‌شماریم:

 

1.قربانی مایه تقرب به خداست

همانطور که می‌دانیم قربانی کردن یکی از سنت‌های نیک است که فراوان به آن توصیه شده است و ثواب فراوانی دارد. انجام قربانی برای فرزند باعث نزدیکی فرزند ما به خدا و نوعی شکرگزاری ما برای نعمت فرزند است.

2.سلامتی و دفع بلا

عقیقه بیمه سلامتی فرزند شماست. همانطور که در روایات گفته شده است، فرزند شما در بند بلاهای گوناگون است مگر آنکه برای او عقیقه صورت گیرد. 

3.استحکام روابط خانوادگی

با عقیقه کردن، فرزند ما در آینده متوجه خواهد شد که خانواده او چقدر خواهان و علاقمند به سلامتی‌ و سعادت او هستند و برای خوشبختی و امنیت او تلاش می‌کنند. آگاهی از این اشتیاق به استحکام روابط خانوادگی کمک فراوانی می‌کند.

4.تقویت روحیه ایثار و انفاق در جامعه

سنت پخت عقیقه در خانواده و اجرای آن به ترویج سنت حسنه قربانی کردن و اطعام نیازمندان و همسایگان در جامعه کمک فراوانی می‌کند و پایه‌های عدالت اجتماعی را محکم می‌نماید.

5.آموزش اطاعت‌پذیری از خداوند

سنت عقیقه کردن مشابه سنت قربانی و یادآور قربانی حضرت ابراهیم و اسماعیل برای خداوند است. با تکرار این سنت حسنه نوعی اطاعت از خداوند و آموزش آن به فرزندان و نسل‌های بعدی نیز هست.

6.شکرگذاری و وفاداری به خداوند

عقیقه کردن در واقع شکرگذاری والدین به درگاه خداوند به خاطر برخورداری از نعمت فرزند سالم و صالح است و انجام این سنت مستحب خود نشانه وفاداری به سنت‌های زیبای الهی است.

7.آمرزش و رحمت الهی

از لحظه‌ای که خون قربانی به زمین ریخته می‌شود، گناهان قربانی‌کننده آمرزیده می‌شود و مشمول رحمت الهی می‌گردد. چرا که عمل به احکام الهی، نوعی ایمان به غیب و  آثار آن است که میزان تقوا و اطاعت‌پذیری انسان را روشن می‌کند.

 

Categories: مقالات

0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 4 =